Biuro paszportowe w Bielsku Białej

site
TRAP! || Layout ver. 15.0

Temat: [Województwo Śląskie] Wojewoda/Urząd wojewódzki


Testują paszportowe odciski
dziś
Osobom, które odwiedzą biura paszportowe w województwie śląskim, urzędnicy pobiorą odciski palców.

Na razie to tylko ćwiczenia, zaś województwo śląskie jest pierwszym i na razie jedynym w kraju, które sprawdza system.

- Nikogo nie będziemy zmuszać. W pilotażu wezmą udział tylko chętni - mówi Katarzyna Kuczyńska z biura prasowego wojewody śląskiego.

Wydawanie paszportów z odciskami palców ma się rozpocząć już 29 czerwca. Dlatego wybrane placówki paszportowe w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Bytomiu oraz Gliwicach mają wcześniej sprawdzić działanie oprogramowania i sprzętu do pobierania oraz przetwarzania odcisków palców.

Osoby, które wezmą udział w pilotażu, nie muszą się obawiać, że ich odciski trafią w niepowołane ręce. Wszystkie zostaną skrupulatnie wykasowane. "Dane pobrane w okresie trwania pilotażu nie podlegają archiwizacji, lecz są automatycznie usuwane z pamięci komputera na stanowisku testowym po zakończeniu procesu pobierania i oceny danych biometrycznych" - czytamy w komunikacie prasowym.

Znowelizowana ustawa dotycząca m.in. wprowadzenia paszportów biometrycznych weszła w życie w 2006 roku. Zmodyfikowany dokument ma bordową okładkę oraz specjalny chip z cyfrowym zapisem wyglądu twarzy właściciela dokumentu.

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wprowadzenie nowego wzoru paszportu, poza spełnieniem zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej, służyć ma przede wszystkim lepszej ochronie dokumentu. Wykorzystywanie skradzionych lub sfałszowanych paszportów do celów przestępczych przynosi coraz większe straty.

- Dokument ten podnosi także prestiż Polski na arenie międzynarodowej, ponieważ jest jednym z najnowocześniejszych w świecie - przekonuje MSWiA.

KATP - POLSKA Dziennik Zachodni

http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/987170.html
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=694Temat: [Województwo Opolskie] Województwo do likwidacji ?
Czy śląskie powinno połączyć się z opolskim?
Przemysław Jedlecki2008-08-25, ostatnia aktualizacja 2008-08-25 19:57Michał Buchta, politolog z Żor i działacz RAŚ, założył stronę gornoslaskie.pl, na której przekonuje, że województwo śląskie powinno połączyć się z opolskim w jedno - górnośląskie. Politycy są sceptycznie nastawieni do pomysłu. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory - mówi Marek Wójcik, poseł PO.

Skoro jest województwo dolnośląskie, to logika nakazuje, żeby było też górnośląskie. W końcu Opole to stolica Górnego Śląska - mówi Buchta i dodaje, że województwo opolskie nie sprawdziło się, ponieważ województwa śląskie i dolnośląskie radzą sobie o wiele lepiej w niemal wszystkich dziedzinach. W dodatku opolskie straciło ostatnio szansę na fabrykę Mercedesa.

Buchta twierdzi, że Górny Śląsk w jednym województwie będzie miał wiele zalet. - Po pierwsze, o wiele łatwiej będzie je promować, a po drugie, duży może więcej, więc województwo górnośląskie mogłoby liczyć na większe unijne dotacje - mówi Buchta.


Jego zdaniem takie województwo byłoby tańsze, ponieważ przy okazji łączenia urzędów wojewódzkich można by zmniejszyć armię urzędników. - Minusem może być to, że mieszkańcy aglomeracji katowickiej mieliby dalej do stolicy województwa. Ale z drugiej strony co przeciętny obywatel ma do załatwienia u wojewody? Najczęściej paszport, o ile nie ma gdzieś bliżej biura paszportowego - dodaje Buchta.

Uważa też, że zmiana nazwy i granic województwa będzie prosta. - Wystarczy zmienić ustawę o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, wojewoda mógłby urzędować w Opolu, a sejmik nadal byłby w Katowicach. Z kolei część małopolską województwa śląskiego można by przyłączyć do małopolskiego - wyjaśnia Buchta, który ma nadzieję, że uda mu się przekonać do swojej wizji polityków i mieszkańców obydwu województw.

Z tym jednak może być problem. Parlamentarzyści są bowiem wyjątkowo sceptycznie nastawieni do pomysłu. Leszek Korzeniowski, poseł i szef PO w województwie opolskim, uważa, że opolskie się sprawdziło.

- Jest małe, a przez to dobrze zorganizowane. Mamy też mniejszość niemiecką, która w dużym województwie mogłaby się rozmyć. No i nie każde województwo musi mieć silny przemysł - wylicza poseł. - Zresztą do 2013 roku nie ma mowy o żadnych zmianach. Opolskie tak jak inne województwa ma swój program inwestycji unijnych i trzeba go zakończyć. Co będzie później? Może wyklaruje się jakiś nowy pomysł na ten region - mówi Korzeniowski.

Jego klubowy kolega z Katowic, poseł Marek Wójcik, też nie myśli o zmianach. Tłumaczy, że podział kraju na województwa nie może się zmieniać co parę lat. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory. Wtedy od razu pojawią się głosy dotyczące wyjścia z takiego tworu Częstochowy i Bielska-Białej - obawia się Wójcik.
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=378


Temat: [Województwo Śląskie] Wojewoda/Urząd wojewódzki
Śląski Urząd Wojewódzki zmodernizuje swoje biuro obsługi klienta

Do końca czerwca 2008 r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim powstanie nowe biuro obsługi klienta, mieszczące m.in. znacznie powiększone biuro paszportowe - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski.Z powodu rosnącej liczby wniosków o wydanie paszportu oraz związanej z wprowadzaniem kolejnych zabezpieczeń biometrycznych centralizacji systemu paszportowego konieczne staje się przystosowywanie i powiększanie w całej Polsce biur paszportowych pozostających w strukturach urzędów wojewódzkich.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim powierzchnia biura obsługi klienta zwiększy się z dzisiejszych 153 do 770 metrów kwadratowych - poinformował Pietrzykowski.

Podkreślił, że klienci biura paszportowego urzędu są dziś obsługiwani w fatalnych warunkach. Biuro mieści się w dwóch małych pomieszczeniach, obsługuje codziennie kilkaset osób. W zeszłym roku jego urzędnicy przetworzyli ok. 190 tys. wniosków paszportowych, w tym roku będzie to prawdopodobniej ok. 220-240 tys. wniosków - to efekt zeszłorocznej likwidacji delegatur w gminach po wprowadzeniu paszportów biometrycznych.

Przebudowa pomieszczeń na parterze w centralnej części historycznego gmachu urzędu pozwoli na przeniesienie tam oraz zwiększenie liczby stanowisk obsługi przyjmowania wniosków i wydawania paszportów, na umieszczenie w jednym miejscu biura podawczego urzędu, stanowisk informacyjnych, kasy, a także odrębnych stanowisk dla obsługi cudzoziemców oraz klientów Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Do tej pory obsługa klientów urzędu prowadzona była w stopniu daleko niewystarczającym - podczas załatwiania spraw błądzili po całym gmachu, szukając odpowiednich pokoi urzędników. Ta przebudowa pozwoli nam zbliżyć się do standardów obowiązujących na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku" - powiedział Pietrzykowski.

Obok adaptacji pomieszczeń dla biura obsługi klientów - ze względu na walory architektoniczne gmachu, prowadzonej pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora - prace obejmą też informatyzację urzędu i modernizację jego bezpośredniego otoczenia.

Informatyzacja pozwoli na pominięcie pierwszych etapów załatwiania wielu spraw, w których do tej pory konieczna była obecność klienta. Tam, gdzie to okaże się to możliwe, nie będzie potrzebne osobiste składanie różnych pism czy wniosków. Zamiast tego, na stronie internetowej urzędu pojawią się odpowiednie formularze, m.in. do składania różnych skarg, których rocznie spływa do wojewody ok. 8 tys.

Na tempo działania urzędu powinna też wpłynąć wdrażana właśnie wewnętrzna platforma elektroniczna, kompatybilna z innymi systemami obiegu dokumentów, np. z Systemem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP), z którego korzystać ma ponad 50 śląskich samorządów, a także Śląski Urząd Marszałkowski.

Remont najbliższego otoczenia gmachu urzędu ma objąć m.in. zniszczone dziś chodniki, schody, podjazdy i krawężniki. Pojawić się mają elementy małej architektury, m.in. ławki i stylowe latarnie. Projekty modernizacji wnętrz - na wzór już przeprowadzonych w delegaturach w Częstochowie i Bielsku-Białej - są gotowe. Koszty skalkulowano na 800 tys. zł, pieniądze będą pochodziły ze środków własnych urzędu.

Budynek, w którym mieści się urząd wojewódzki w Katowicach, powstał w latach 1924-1929 jako gmach Sejmu Śląskiego (w związku z utworzeniem w 1922 r. autonomicznego woj. śląskiego - na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska - PAP). Został zbudowany w stylu monumentalnego klasycyzmu, składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz tworzonego przez nie korpusu mieści się kolista część sejmowa.

Budynek liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ukryto pod ziemią. Kubatura budynku wynosi 161 tys. metrów sześciennych. Jest tu ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.

(PAP)
http://ww6.tvp.pl/2858,20070807536616.strona
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=694


Temat: Zmiana granic województwa?
" />Czy śląskie powinno połączyć się z opolskim?
Przemysław JedleckiMichał Buchta, politolog z Żor i działacz RAŚ, założył stronę gornoslaskie.pl, na której przekonuje, że województwo śląskie powinno połączyć się z opolskim w jedno - górnośląskie. Politycy są sceptycznie nastawieni do pomysłu. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory - mówi Marek Wójcik, poseł PO.

- Skoro jest województwo dolnośląskie, to logika nakazuje, żeby było też górnośląskie. W końcu Opole to stolica Górnego Śląska - mówi Buchta i dodaje, że województwo opolskie nie sprawdziło się, ponieważ województwa śląskie i dolnośląskie radzą sobie o wiele lepiej w niemal wszystkich dziedzinach. W dodatku opolskie straciło ostatnio szansę na fabrykę Mercedesa.

Buchta twierdzi, że Górny Śląsk w jednym województwie będzie miał wiele zalet. - Po pierwsze, o wiele łatwiej będzie je promować, a po drugie, duży może więcej, więc województwo górnośląskie mogłoby liczyć na większe unijne dotacje - mówi Buchta.

Jego zdaniem takie województwo byłoby tańsze, ponieważ przy okazji łączenia urzędów wojewódzkich można by zmniejszyć armię urzędników. - Minusem może być to, że mieszkańcy aglomeracji katowickiej mieliby dalej do stolicy województwa. Ale z drugiej strony co przeciętny obywatel ma do załatwienia u wojewody? Najczęściej paszport, o ile nie ma gdzieś bliżej biura paszportowego - dodaje Buchta.

Uważa też, że zmiana nazwy i granic województwa będzie prosta. - Wystarczy zmienić ustawę o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, wojewoda mógłby urzędować w Opolu, a sejmik nadal byłby w Katowicach. Z kolei część małopolską województwa śląskiego można by przyłączyć do małopolskiego - wyjaśnia Buchta, który ma nadzieję, że uda mu się przekonać do swojej wizji polityków i mieszkańców obydwu województw.

Z tym jednak może być problem. Parlamentarzyści są bowiem wyjątkowo sceptycznie nastawieni do pomysłu. Leszek Korzeniowski, poseł i szef PO w województwie opolskim, uważa, że opolskie się sprawdziło.

- Jest małe, a przez to dobrze zorganizowane. Mamy też mniejszość niemiecką, która w dużym województwie mogłaby się rozmyć. No i nie każde województwo musi mieć silny przemysł - wylicza poseł. - Zresztą do 2013 roku nie ma mowy o żadnych zmianach. Opolskie tak jak inne województwa ma swój program inwestycji unijnych i trzeba go zakończyć. Co będzie później? Może wyklaruje się jakiś nowy pomysł na ten region - mówi Korzeniowski.

Jego klubowy kolega z Katowic, poseł Marek Wójcik, też nie myśli o zmianach. Tłumaczy, że podział kraju na województwa nie może się zmieniać co parę lat. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory. Wtedy od razu pojawią się głosy dotyczące wyjścia z takiego tworu Częstochowy i Bielska-Białej - obawia się Wójcik.

źródlo: Gazeta Wyborcza

[ Dodano: Wto 26 Sie, 2008 ]
[u]O P I N I E /u]


">Kazimierz Kutz, poseł PO

Nie ma żadnego powodu, by Ślązacy byli sztucznie podzieleni. Młodzi ludzie, którzy mówią o stworzeniu województwa górnośląskiego, mają rację. Przecież Górny Śląsk to tak naprawdę Opolszczyzna! Gdy broniono województwa opolskiego, słychać było antyśląskie hasła, ludzie bali się, że zginą w tym przemysłowym molochu, jak oceniano wtedy Górny Śląsk. Prawda jest inna i jestem przekonany, że kiedyś Opole samo uzna, że trzeba się połączyć ze Śląskiem. Opolskie jest przecież bardzo słabe. Cieszę się zatem, że są ludzie, którzy myślą, że trzeba stworzyć jedno województwo, które scali te ziemie.">Józef Krzyk

Po tym, jak w Opolu niedawno hucznie obchodzono dziesięciolecie udanej obrony przed katowickimi zakusami w ich samodzielność jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś tam przystanie na projekt połączenia. Ba! Jestem pewny, że Opolan nie przekona przeniesienie na ich teren siedziby wojewody, odwoływanie się do wspólnych historycznych korzeni ani obietnica, że będą z nami mieli się lepiej. Może to i niegłupi pomysł, ale jeśli za swój nie uznają go sami Opolanie, skończy się jak poprzednim razem: zawziętą obroną przed katowickimi zaborcami. Myślą i mówią tam o nas tak źle, jak my nieraz o Warszawie, ale szat bym z tego powodu nie rozdzierał. Bo historyczne korzenie to wszystko, co dziś Opole może nam w wianie ofiarować, i zbyt dużo byśmy na takim związku stracili. Dlatego na kolejne obchody województwa opolskiego radzę posłać naszą delegację. Z podziękowaniami.
">Krzysztof Nowak, dyrektor wydziału prawnego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

Zmiana podziału granic województw to kwestia zmiany ustaw. Taki zabieg byłby jednak dość skomplikowany. Potrzebne byłyby konsultacje społeczne i decyzja Rady Ministrów. Jeżeli miałoby też dojść do takiego połączenia, to należy pamiętać, by łączyć regiony w ich obecnych granicach, tak by nie dzielić powiatów i gmin. Musiałoby to być czyste połączenie. Ale tak naprawdę w dyskusjach o zmianach granic i tworzeniu województw zawsze najważniejsze jest tło polityczne. Rozwiązania prawne są tu prostsze.

Źródło: niebiescy.pl/forum/viewtopic.php?t=14048All right reserved.
©